Home Këshilla të ndryshme Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë të përqendroheni në zyrë!

Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë të përqendroheni në zyrë!

Duke konsumuar këto ushqime, do të ndiheni aktivë dhe të përqendruar në punë. Bazat e tyre ushqimore do ta përmirësojnë performancën tuaj në zyrë.

Ka ardhur koha për të shtuar disa nga bazat në dietën tuaj për të përmirësuar performancën tuaj në zyrë.

Filloni t’i provoni dhe shikoni ndryshimin.

1. Fara luledielli

Ato përmbajnë vitaminë B1, magnez dhe fosfor që favorizojnë përqendrimin dhe funksionin njohës. Ju mund t’i hani natyrisht, me kripë ose pa kripë, para një dite të lodhshme në punë.

2. Mollë

Ky fryt funksionon si nxitës i sistemit nervor, i cili ju lejon të qëndroni të zgjuar dhe të fokusuar në projektet tuaja.

Një cilësi shumë e rëndësishme e mollës është se qëndrueshmëria e saj e thekur është e shkëlqyer për të çliruar ankthin në kohë të vështira. Mos harroni të merrni një me vete gjithmonë për ndonjë emergjencë!

3. Peshku

Përzgjidhni ato që kanë nivele të larta të omega 3 si salmoni, pasi forcon sistemin nervor dhe redukton emocionet që mund të na largojnë nga aktivitetet tona.

Përfshijini atë në dietën tuaj para një prezantimi ose takimi për t’u ndjerë shumë më të sigurtë dhe nëse doni të përfitoni më së shumti, përpiquni të gatuani në skarë ose në avull.

4. Avokado

Yndyrnat e mira të avokados ndihmojnë gjakun që të arrijë të gjitha organet dhe trurin për të mbushur me oksigjen për të rritur performancën neuronale.

Gjëja më e mirë është që ju mund të hani atë në shumë mënyra: në një fetë buke për mëngjes, në salcë mes ngrënies ose në sallatë për drekë dhe darkë.

5. Arra

Përzgjidhni veçanërisht arra dhe kastravecat, janë më të plota për sasinë e ushqyesve që ofrojnë për të optimizuar qarkullimin e gjakut dhe për të aktivizuar enzimat e trurit, duke rezultuar në një zhvillim në përqendrimin dhe strukturën e mendimit.

Konsumoni ato kur krijoni qasje dhe zgjidhje për problemet ose projektet komplekse në zyrë, do të shihni se arsyetimi juaj do të rritet!

 

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...