Me këto pozita gjatë aktit intim, mbetesh menjëherë shtatzënë!

Nëse jeni duke kërkuar pozicionet më të mirë seksuale për të mbetur shtatzënë, nuk ka ndonjë studim përfundimtar, por ato vërtetojnë që çdo pozicion është më i mirë nga ndonjë tjetër.

Gratë mund të mbeten shtatzënë në çdo pozicion ndonjëherë dhe pa u përpjekur shumë. Megjithatë, ka disa rregulla që mund të rrisin shanset për të mbetur shtatzënë. Kur ju jeni duke u përpjekur për të mbetur shtatzënë, duhet që sperma e partnerit tuaj të shkojë sa më afër mitrës tuaj, dhe të qëndrojë atje për aq kohë sa i duhet spermatozoidëve të shkojnë drejt vezës tuaj dhe njëri prej tyre të depërtojë brenda, pra duhet t’ia bëni më të lehtë rrugën spermatozoidit që do depërtojë brenda vezës tuaj.

Pozicioni misionar

Ndoshta mënyra më e lehtë për të bërë këtë është përmes pozitës misionare, gruaja e shtrirë në pozicionin poshtë, pra klasiku. Ky pozicion lejon depërtim të thellë, e cila do të sjellë spermën në qafën e mitrës, dhe kjo ka shtuar avantazhin e gruas tashmë të shtrirë në mënyrë që sperma të qëndrojë më gjatë në trupin e saj. Kur të keni përfunduar aktin intim, shtrëngojini gjunjët e mbledhura sikur i përqafoni duke qëndruar shtrirë të paktën 15 minuta.

Pozicione të tjera seksuale

Nëse pozicioni klasik apo misionar të bëhet shumë i mërzitshëm apo rutinë, duhet t’i bëni disa variacione. Për shembull, nuk duhet të qëndroni vetëm në krevat – gjithmonë mund të provoni gjëra jashtë shtratit, në dysheme, apo edhe në ndenjësen e pasme të automjetit tuaj (por sigurohuni që i respektoni ligjet vendore).

Një ide është që të shtriheni në shpinë, pjesa e legenit në buzë të krevatit. Partneri juaj mund të qëndrojë para jush (ose bie në gjunjë, nëse shtrati juaj është i ulët). Avantazhi është, sapo të keni mbaruar, ju mund të qëndroni drejt atje mbi kurrizin tuaj për 15 minuta apo më shumë për t’i dhënë spermës një mundësi shtesë për të shkuar atje ku duhet të shkojë.

POSTIME TË NDËRLIDHURA
Mësoni se sa shpesh duhet të bëni dashuri nëse jeni në një…
Dhj 4, 2017
Disa këshilla dhe rregulla se si t’ju zgjasë akti…
Dhj 4, 2017
Një tjetër pozicion është rear-entry, me partnerin pas jush, ndërsa ju jeni në gjunjë. Ky pozicion lejon depërtim të thellë, që është mirë për futjen e spermës në qafën e mitrës, dhe si një përfitim i shtuar, shumë ekspertë e quajnë atë pozicion më të mirë, dhe më pas rrokullisuni me shpinë dhe qëndroni në shtrat për pak minuta.

Një nga pozicionet më të mira për lehtësimin e punës është pozicioni lugë, ku ju përkuleni dhe partneri juaj depërton nga mbrapa(jo anus). Përsëri duhet pak minuta të rrini shtrirë pas aktit intim.

Përsëri, nuk ka prova përfundimtare se si ndonjë pozicion mund të jetë magjik por nuk ka të keqe nëse përpiqeni për pozicione të reja, pasi çdo pozicion që ndihmon spermatozoidet të shkojnë sa më shpejt dhe sigurt atje ku duhet llogaritet i mirë.

Dhe mbi të gjitha, mos harroni të kënaqeni dhe të shijoni çdo pozicion që ju ndiheni ok dhe të gëzoni këtë kohë të veçantë me partnerin tuaj.

Cfarë duhet të dish që të mbetesh shtatzënë?

Shume cifte mendojne se nese kryejne cdo dite marredhenie seksuale, eshte e sigurte qe femra mund te mbetet shtatzane, por mund te jesh duke cuar kot gjithe perpjekjet e tua? Pse? Burrave noramlisht u nevojitet 36-48 ore per te prodhuar nje sasi te mjaftueshme te spermes, keshtu qe te kryesh marredhenie intime cdo dite do te thote qe partneri yt te mos kete sperme te mjaftueshme gjate diteve tua me pjellore. Per te parandaluar kete, doktoret keshillojne qe marredheniet seksuale te kryen nje dite po, nje dite jo gjate diteve qe je me pjellore.

Ne cfaredolloj muaji, mundesite per te mbetur shtatzene jane nga 10-15% per nje burre dhe nje grua, te dy me te vegjel se 35 vjec dhe te shendetshem. Pas nje viti perpjekjesh, 88% e ketyre cifteve konceptojne nje femije, ndersa pas dy vitesh, 95%. Sipas te dhenave, nje cifti ne te 30-at do t’i duhen 6-muaj per te ngjizur nje femije, ndersa nje cifti ne te 35-at, rreth 9-muaj.

Pakesojeni sasine e alkoolit dhe te kafeines qe konsumoni. Nese e pi duhanin, lere ate. Eshte treguar se substancat kimike te cigares nderhyjne ne prodhimin e estrogjenit, hormon i domosdoshem qe veza te piqet ne menyre korrekte dhe mitra te krijoje ambientin e pershtatshem per pritjen e vezes se pllenuar. Grate qe pine duhanin kane edhe 50% me shume mundesi per te pesuar abort.
Pesha eshte nje tjeter faktor qe ndikon. Nuk eshte shume e dobishme te jesh shume e dobet ose ne mbipeshe. Te dyja jane situata ekstreme qe mund te demtojne nivelin e hormonove dhe ciklin.