Home Këshilla të ndryshme Kjo pije ju largon çdo dhimbje

Kjo pije ju largon çdo dhimbje

Keni dëgjuar për pijen e artë? Kjo është një përzierje shumë e shëndetshme që ju mund ta pini çdo mëngjes sepse ofron një sërë përfitimesh shëndetësore.

Shafrani i Indisë është përbërësi kryesor në këtë recetë. Curcumin është komponenti kryesor që gjendet tek shafrani dhe ka mbi 150 efekte terapeutike.

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë janë të shumta, si:

Forcon imunitetin

Rregullon nivelin e kolesterolit

Përmirson tretjen

Efekte anti-inflamatore

Nga ana tjetër piperi i zi rrit aftësinë e curcuminit duke e bërë atë akoma më të fuqishëm.

Përbërësit:

¼ gotë shafran Indie

1 majë lugë çaji e piper i zi

½ gotë ujë

Përgatitja:

Shtojini të gjithë përbërësit në një enë dhe vendosini në zjarr.

Lëreni të ziejë derisa të merrni një masë të trashë. Lëreni të ftohet dhe transferojeni në një kavanoz të vogël. Pijeni atë çdo mëngjes me stomakun bosh për t’u ndjerë energjikë dhe pa asnjë lloj dhimbje.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...