Home Teknologji Kompjuterat reagojne negativisht ndaj duhanit

Kompjuterat reagojne negativisht ndaj duhanit

Kompjuterat reagojne negativisht ndaj duhanitNe vecanti jane kompjuterat e kompanise Apple ata qe reagojne keq ndaj tymit vrases. Kete e ben te ditur shoqata amerikane e konsumatoreve “The consumerist”, sipas se ciles, dy kompjutera MacBook nuk jane pranuar nga firma edhe pse kane qene brenda garancise, pasi ishin demtuar nga duhani.

Nje prej rasteve daton ne vitin 2007 ku nje laptop MacBook nuk u pranua nga dyqani i Apple ne Iowa pasi perdoruesi e kishte demtuar duke pire duhan.

Ne nje rast tjeter, nje kompjuter eshte refuzuar te hapet nga tekniket e Apple, pasi sipas tyre, ai ishte ndotur me tyrmin e cigareve.

Ndaj Apple jane kerkuar sqarime dhe kompania ka reaguar duke thene se nikotina eshte ne listen e substancave te demshme te publikuar nga “Occupational Safety and Health Administration” dhe thekson se nuk do t’u kerkoje punonjesve te saj te riparojne kompjutera duke vene ne rerzik serioz shendetin e tyre.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...