Home Ushqim Konsumoni çaj jeshil për të qëndruar në formë

Konsumoni çaj jeshil për të qëndruar në formë

Sipas një studimi të zhvilluar në Universitetin Tokios, personat që konsumojnë çaj jeshil janë më të shëndetshëm dhe rezistentë sesa ato që konsumojnë çaj (tjetër) dhe kafe.

Në studim janë përfshirë 14 mijë persona mbi moshën 65-vjeçare dhe studimi ka zgjatur afërsisht 3 vjet.

Në fund të studimit është parë se ato që pinë çaj jeshil janë më aktivë fizikisht në krahasim me të tjerët. Tek këta persona gjithashtu është shumë i ulët rreziku i prekjes nga çrregullimet funksionale

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...