Home Ushqim Konsumoni dardhë, forcon zemrën

Konsumoni dardhë, forcon zemrën

Konsumoni dardha, forcon zemrën, kurse farat e saj ndihmojnë te sëmundjet e lukthit dhe te mëlçisë.

Ky fryt etjen si dhe ndalon vjelljen. Dardhën e ëmbël, Homeri ne veprën e tij “Odiseja” e ka quajtur si dhuratë të zotit, ndërsa në tryezën e Luigjit te XIV është konsideruar si pemë luksi.

Dardha është pemë që e ka prejardhjen nga Azia, kurse historia e saj 3.000 vjet e gjate

Në ditën e sotme rëndësi i kushtohet kultivimit dhe kryqëzimit te llojeve të ndryshme të dardhave.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...