Home Modë & Estetikë Kremrat kundër plakjes e rrisin rrezikun nga kanceri

Kremrat kundër plakjes e rrisin rrezikun nga kanceri

Kremrat kundër plakjes e rrisin rrezikun nga kanceriKremrat kundër plakjes së lëkurës e rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës, theksojnë ekspertët.

Prodhimet të cilat pengojnë plakjen e parakohshme të lëkurës dhe i largojnë rrudhat, në të vërtetë e dëmtojnë pjesën e sipërme mbrojtëse të lëkurës dhe kështu e bëjnë më të ndjeshme ndaj diellit dhe toksinat e rrezikshme, thotë doktori Sam Ajpshtajn, president i shoqatës amerikane për parandalimin e kancerit.

Ajpshtajn thonë se përbërësi më i rrezikshëm i kremit kundër plakjes, është acidi alfa-hidrokside, të cilën në prodhimet e tyre, e përdorin të gjitha kompanitë udhëheqëse të kozmetikës, shkruan gazeta britanike ‘Telegraph’. “

Shumë meshkuj dhe femra këto produkte i përdorin në lëkurë, duke menduar se e vetmja gjë për të cilën duhet të frikohen, është plakja”, thotë Ajpshtajn.

Shoqata amerikane për parandalimin e kancerit është duke përgatitur një fushatë, qëllimi kryesor i së cilës është informimi i konsumatorëve rreth dëmit nga përdorimi i produkteve të tilla të kozmetikës.

Nga shoqata e prodhuesve të kozmetikës mbrohen duke thënë se në përputhje me zakonin, nuk janë të obliguar që konsumatorët të paralajmërohen rreth dëmit të acidit alfa-hidroksid, nëse niveli i tij nuk i kalon vlerat e lejueshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...