Home Këshilla të ndryshme Kujdes! Përqafimi me macen mund t’ju vrasë

Kujdes! Përqafimi me macen mund t’ju vrasë

5Edhe pse ky bakter nuk shkakton asnjë sëmundje tek kafshët, mund të shkaktojë infeksione tek njerëzit.Një raport zbuloi se 12 mijë amerikanë në vit preken nga “sëmundja e gërvishtjes së maces”.

Kjo sëmundje shkakton temperaturë, lodhje, dhimbje koke dhe fryrje të nyjeve limfatike.Në raste më ekstreme mund të shkaktojë fryrje të trurit dhe infeksione në zemër.

Ekspertët i paralajmërojnë njerëzit që të mos i puthin macet dhe t’i lajnë duart sa më shpesh të munden.Nëse keni mace në shtëpi, duhet të shmangni kontaktet e saj me mace të tjera, duke qenë se bakteri kalon nga një mace në tjetër dhe mund të infektojë edhe macen tuaj./GazetaExpress

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...