Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Kujdes xhenxhefili mund t'ju vrasë, mos e konsumoni në këto situata

Kujdes xhenxhefili mund t’ju vrasë, mos e konsumoni në këto situata

Kujdes xhenxhefili mund t'ju vrasë, mos e konsumoni në këto situataShëron shumë sëmundje, si simptomat e artritit, forcon sistemin imun, ndihmon te të vjellat, hemorroidet , ngërçet, migrena, kolla, diarreja, ndihmon te problemet me tretjen… e shumëçka tjetër.

Shpeshherë quhet ilaç universal, por nuk sugjerohet për secilin problem shëndetësor dhe gjendje. Ja kush duhet ta shmangë, transmetion gazeta Kosova Sot.

SHTATZËNAT

Ekzistojnë stimulues të fortë në xhenxhefil që mund të shkaktojnë dhimbje në shtatzëninë e hershme. Sidomos në javët e fundit të shtatzënisë, femrat duhet ta shmangin xhenxhefilin dhe të mos e përdorin fare.

PERSONAT QË DUAN TË HUMBIN NË PESHË

Ky është ushqimi më i mirë për të gjithë ata që duan të humbin në peshë dhe natyrisht se nuk është zgjidhje për ata që duan të shtojnë peshë. Në fakt, xhenxhefili mban ndjenjën e urisë dhe ndihmon në shkrirjen e yndyrave. Nëse dëshironi të shtoni në peshë, xhenxhefili nuk ju ndihmon.

PERSONAT QË VUAJNË NGA ÇRREGULLIMET E GJAKUT

Xhenxhefili stimulon qarkullimin e gjakut, që në përgjithësi është i mirë, por jo edhe për ata që vuajnë nga çrregullimet e gjakut, si hemofilia.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...