Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Kumbulla e dobishme për shtatzënat

Kumbulla e dobishme për shtatzënat

Kumbulla e dobishme për shtatzënatKumbulla duke qenë se në përbërje të saj ka indeks të ulët glikemik, është shumë e dobishme për gratë shtatzëna me vitaminat, mineralet, potasin, magnezin dhe fosforin që përmban. Kumbulla është një lloj fruti që njihet për përmbajtjen e ulët kalorike dhe efektet freskuese.

Veçanërisht ky frut i konsumuar me bollëk gjatë muajve të verës është i pazëvendësueshëm sepse ka pak kalori dhe ndihmon në dobësim.Ajo ndihmon personat që vuajnë nga kapsllëku dhe ekuilibron sistemin tretës. Ndihmon në ekuilibrimin e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Mjekët mund të sugjerojnë kumbullën në rast të sëmundjeve të zemrës, kolesterolit dhe enëve të gjakut. Kur njerëzit kanë nevojë të marrin sheqer është i mjaftueshëm konsumimi i një tasi me kumbulla dhe luleshtrydhe.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pse duhet t’i konsumojmë hithrat?

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme. Hithrat që rriten dhe nisin të lulëzojnë nga stina e pranverës e deri në vjeshtë janë shumë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Po ashtu, nëse nuk e keni ditur, hithra përdoret edhe për masazh kundër dhimbjeve reumatike, gjë që nisi të përdorej fillimisht...