Home Këshilla të ndryshme Kur eshte koha me e mire per t’u peshuar dhe per...

Kur eshte koha me e mire per t’u peshuar dhe per te ngrene?

Ekspertët pohojnë se ky moment, është pikërisht ai kur zgjohemi, në mëngjes, pa vënë asgjë në gojë mundësisht.

Sepse pikërisht në këtë pjesë të ditës, ata thonë se ne jemi ”të virgjër” nga ndikimi që na jep ushqimi që marrim gjatë ditës.Ndërsa sa i përket faktit se cilat janë orët e duhura për të marrë ushqim gjatë ditës, dietologët pohojnë se mëngjesi,duhet të konsumohet brenda një ore nga zgjimi, mundësisht gjysmë ore.

Më tej, pa kaluar 4-5 orë nga ky moment, duhet ngrënë drekë. Përndryshe, ekspertët thonë se na vjen uria dhe kjo na bën që të hamë sa më shumë, madje edhe ushqimet e rrezikshme për shëndetin tonë./ikub/

Darka? Kur të doni. Vetëm se duhet të dini, që në mënyrë ideale, ju duhet të shkoni për të fjetur të paktën tre orë pas saj.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...