Home Këshilla të ndryshme Kuroni veshkat, stomakun dhe përmirësoni shëndetin e trupit tuaj vetëm me këtë...

Kuroni veshkat, stomakun dhe përmirësoni shëndetin e trupit tuaj vetëm me këtë pije. Ja si ta përgatisni!

pijaLuleradhiqe është një bimë e njohur mijëvjeçare dhe vetitë e saj mjekësore janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme shëndetësore.

Ajo detoksifikon mëlçinë, rregullon nivelin e kolesterolit, trajton alergjitë dhe është ndihmë e madhe për gratë shtatzëna dhe gratë në menopauzë.

Kjo bimë është e mirë për t’u konsumuar në fillim të pranverës, në muajin prill, dhe duhet marrë nga vende të cilat nuk janë shumë të ndotura. Luleradhiqe trajton diabetin, pastron gjakun, rregullon metabolizmin dhe trajton problemet e rënda të stomakut.

Gjethet e saj janë të larta në vitamina dhe mund të shtohet në sallata dhe ushqim të ndryshëm për t’ju ndihmuar të humbni peshë dhe të merrni ushqyesit e nevojshëm. Lulet e saj janë përdorur në përgatitjen e shurupit i cili pastron gjakun, ndihmon tretjen, dhe heq kollën.

Çaj luleradhiqe përgatitet nga bimë të thata, të copëtuara dhe të grira. Merrni një gjysmë lugë çaji nga kjo përzierje dhe shtojeni atë në një kanë me ujë për të përgatitur çajin. E vloni dhe për 20 minuta. Pastaj e pini një gotë të tij tre herë në ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...