Home Shëndetësi Kushtojini vëmendje ushqimit nëse nuk doni të keni flokë të thatë

Kushtojini vëmendje ushqimit nëse nuk doni të keni flokë të thatë

floketFloku mund të thahet si rezultat i faktorëve të jashtëm, të tillë si ekspozimi ndaj kimikateve ose nga shkaqe të brendshme, si sëmundjet.

Të ushqyerit mirë luan rol pozitiv për trupin por edhe flokët tuaj. Nëse flokët tuaj janë të thatë, ju ndoshta vuani nga një mungesë hekuri. Aplikoni pra një dietë të pasur me acide yndyrore (që përmbajnë vaj dhe peshk), hekur, vitamina B (drithëra, maja birre, bajame, arra, produkte qumështi), zinkut që nxit rritjen e flokëve (thjerrëzat, e verdha e vezës, ushqime deti), fruta dhe perime.

Edhe mungesa e vitaminës B6 mund të jetë shkaku i flokëvetë thatë, dhe kjo mund edhe të shkaktojë rënien e flokëve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...