Home Këshilla të ndryshme Ky është veprimi që ju shpëton nga mbipesha

Ky është veprimi që ju shpëton nga mbipesha

1Shtimi i tepërt në peshë lidhet me një sërë faktorësh, por personat që vuajnë këtë problem bëjnë gjithmonë të njëjtin gabim, ndaj hiqni dorë nga ky zakon.

Zëvendësimi i pijeve me sheqer me ujin mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme në parandalimin e mbipeshës, uljen e peshës trupore dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Kërkimet kanë treguar se konsumi i kalorive shtesë nga pijet me sheqer mund të rrisë rrezikun e shtimit në peshë, si dhe rrit rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2 e gjithashtu nga sëmundjet kardiovaskulare.

Pra, zëvendësimi i këtyre pijeve me ujin, ndikon pozitivisht në shëndetin e përgjithshëm, por përpos kësaj, ndihmon në humbjen e peshës. Edhe tek njerëzit të cilët pinë kësi lloj pijesh gjatë ditës, uji ka përsëri një ndikim të madh, duke përmirësuar dëmet që kanë shkaktuar ato. Gjithashtu, studimi ka treguar se për një jetë të shëndetshme ushqimet me shumë kalori duhet të zëvendësohen me fruta, perime dhe mish peshku. Vlen të theksohet se sot në botë një numër jashtëzakonisht i madh njerëzish vuajnë nga mbipesha, që është shkaktar i një varg sëmundjesh të rënda.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...