Home Këshilla të ndryshme Ky mineral është zgjedhja e duhur për rregullimin e sheqerit

Ky mineral është zgjedhja e duhur për rregullimin e sheqerit

Ky mineral është zgjedhja e duhur për rregullimin e sheqeritPër parandalimin e sëmundjes së diabetit rol të madh luan dhe kromi, të cilin organizim nuk e krijon, por duhet konsumuar përmes ushqimit.

Ky mineral rregullon nivelin e sheqerit në gjak, e te pacientët e varur nga insulina mund ta zvogëlojë nevojën për ilaçe dhe insulinë, trasmeton gazeta Kosova Sot

Te personat me vlerë të kufizuar të gjakut mundet të parandalojë varësinë nga insulina, e tek ata që u ka rënë sheqeri, ndihmon të kthehet në nivel normal. Kroni gjendet me të madhe në brokol, mish, tharmin e bukës dhe birrë, verë dhe kokrrat e grurit. E hasim edhe në mishin e pulës, kërpudha, pemë me lëvozhgë të fortë he kërpudha. Është vërtetuar se, për shembull, një gotë me brokol përmban 22 mikrogramë krom, përkatësisht pesë herë më shumë sesa secili ushqim tjetër. Sasitë ditore të sugjeruara janë nga 50 deri 200 mikrogramë. Kujdes me sasinë, mos e teproni sepse mund t’ju helmojë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...