Home Këshilla për Prindër Ky produkti më i shëndetshëm, por po i vë në rrezik fëmijët

Ky produkti më i shëndetshëm, por po i vë në rrezik fëmijët

4Një studim i kryer nga Universiteti i Manchester-it ka treguar se ky produkt, që përdoret për fëmijët si tepër i shëndetshëm, në fakt është duke i vendosur ato në rrezik. Bëhet fjalë për masazhimin e trupit të bebeve me vajra.

Sipas mjekëve, kjo mund të sjellë dëme të mëdha dhe të pandreqshme në lëkurën e bebeve tuaja.

Pavarësisht se vaji i ullirit dhe disa lloje të tjera të vajrave bimorë përdoren gjerësisht dhe në masë për faktin se janë natyralë, ekspertët këshillojnë prindërit të mos përdorin asnjë lloj produkti të kësaj natyre për masazhin e lëkurës së bebeve, pasi vendosin në rrezik shëndetin e tyre.

Duke qenë shumë delikate, lëkura e fëmijëve mund të dëmtohet rëndë, deri edhe në krijimin e ekzemave, shkruan Daily Mail.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...