Home Këshilla të ndryshme Ky ushqim na mbush me energji

Ky ushqim na mbush me energji

Ndoshta nuk ju ka shkuar nëpërmend, por është një ushqim që në rast se hahet në një sasi pak më të madhe, përfitimet e tij janë të shumta për trupin tonë.

Edhe pse kur e dëgjon, nuk e sugjerojnë për konsumim të tepërt, ky ushqim është një parandalues ​​i përgjumjes dhe na mbush me energji edhe gjatë një dite të lodhshme.

Kërkimet shkencore kanë treguar se proteinat e vezëve largojnë përgjumjen dhe rrisin vigjilencën.  Studiuesit nga Universiteti i Kembrixhit kanë zbuluar se proteinat e vezëve, dhe veçanërisht ato që gjenden në të bardhën e vezëve, janë shumë më efektive për stimulimin e menjëhershëm sesa karbohidratet që ofrohen nga ushqimet e shpejta të tilla si çokollata, biskota dhe ëmbëlsira.

Studiuesit kanë parë se si lëndë të ndryshme ushqyese mund të ndikojnë në qelizat e trurit që na mbajnë zgjuar, duke rritur shpenzimet e energjisë së trupit.

Ata zbuluan se një përzierje e ngjashme me përmbajtjen e proteinave në të bardhën e vezës aktivizonte këto qeliza, duke stimuluar prodhimin e oreksinës stimuluese. Kërkimet sugjerojnë që nëse dikush duhet të zgjedhë midis bukës së reçelit ose vezëve me bukë, duhet të preferojnë këtë të fundit.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...