Home Këshilla të ndryshme Larja e rrobave në 30 gradë përhap virusin e gripit

Larja e rrobave në 30 gradë përhap virusin e gripit

Për ata që kërkojnë të shpëtojnë planetin, duket sikur është gjëja e duhur për të bërë. Por, duke përdorur parametrat ‘eko’ në makinat larëse mund të na bëjë më shumë dëm sesa dobi – duke ndihmuar në përhapjen e sëmundjeve.

NHS rekomandon një rregullim 60C për të vrarë bakteret kur lani të brendshme, peshqir dhe çarçafët. Megjithatë, shumica e makinave kanë një mjedis të kursimit të energjisë që vepron në vetëm 30C.

Një raport i Forumit Ndërkombëtar Shkencor mbi Higjienën Kryesore ka paralajmëruar tani se këshillat konfliktuese nga aktivistët e gjelbër dhe ekspertët shëndetësor në fund të fundit mund të ndihmojnë përhapjen e sëmundjeve.

Shumë mikrobe mund të mbijetojnë me temperaturë prej 60 ° C, por vriten nga kombinimi i temperaturave të larta dhe pastrimit të detergjenteve. Ndërsa NHS thotë se ngarkesat 60C janë ideale, larja në 40C është e pranueshme nëse përdoret një pastrues me bazë zbardhues.

Makina për tharje gjithashtu vret bakteret, ndërsa disa studime sugjerojnë se hekurosja gjithashtu ndihmon.

Paralajmërimi erdhi pasi ekspertët thanë se mijëra britanikë me probleme zemre mund të rrezikoheshin nëse një tendosje e veçantë e gripit do të kthehej këtë sezon.

Analiza tregon se 11.500 njerëz vdiqën nga sulmet në zemër ose sulmet në tru gjatë dimrit të kaluar, krahasuar me 7.510 një vit më herët. Fondacioni britanik Heart tha se rritja e vdekjeve të tepërta ishte pjesërisht për shkak të gripit.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...