Lekura e limonit mbron lëkurën nga kanceri

Lekura e limonit mbron lëkurën nga kanceriSë fundmi është zbuluar një veti e lëvores së limonit, e cila ka aftësi të mbrojë lëkurën e njeriut nga kanceri.

Studimi amerikan, i botuar në revistën “Nutrition and Cancer”, ka treguar se substanca limonen-d pengon zhvillimin e qelizave kanceroze në lëkurën e njeriut.

Limonen-d gjendet pikërisht në lëvoren e limonit, portokallit dhe frutave të kësaj familje.

Nëse grijmë pak lëvore limoni në grisë dhe e hedhim në çaj, përveç aromës së mirë të çajit, ajo do t’i shtojë edhe forcë edhe lëkurës për të luftuar qelizat kancerogjene