Home Këshilla të ndryshme Lekura e mangos per tu dobësuar

Lekura e mangos per tu dobësuar

Te dobësohesh duke ngrene lekuren e mangos mund te ju duket e çuditshme , ndoshta dhe jo shume e kënaqshme per shkak te shijes se saj.

Tema per tu dobësuar eshte tashme nje objekt i studiuar , por kësaj rradhe eshte ne qender te vëmendjes mangoja. Jane dy varietete te ndryshme te mangose , te kete cilësi dobesuese.

Ky studim eshte bere ne Australi, ku nder te tjera ka treguar qe lekura e ktij lloj fruti eshte ne gjendje te parandaloj formimin e celulitit .

Ne te vertet kjo cilësi nuk i perket mangose por dhe frutave te tjera tropikale qe permbajne sasi te ndryshme dhe kombinime me substanca fitokimike ne gjendje te bllokojne prodhimin e yndyrnave. Kerkuesit jane përqendruar tek mangoja , sepse eshte nje nga frutat me te përhapura te qyteteve tropikale.

Persa i perket pjeses se brendshme ajo nuk ka asnjë funksion mbi qelizat .Pandaj pe momentin eshte studim ne faze eksperimentimi , por zgjdheja e ketyre frutave eshte shume e mire per te evituar kilet e tepërta.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...