Home Shëndetësi Lëkura e thatë gjatë stinës së verës

Lëkura e thatë gjatë stinës së verës

lekuraNëse keni lëkurë normale dhe kohët e fundit ju është tharë më tepër seç duhet kjo është vetëm si pasojë e diellit dhe e stinës së ngrohtë.

Përpiquni që gjithmonë para se të dilni nga shtëpia të lyheni me krem kundra rrezeve të diellit.

Aloe Vera- Përdorni një krem të tillë hidratues pas plazhi, pasi të keni bërë dush. Ndihmon në ruajtjen më gjatë të ngjyrës.

Ushqimi- Ushqimet luajnë një rol shuam të rëndësishëm në mbajtjen e ngjyrës së plazhit. Konsumoni sa më shumë fruta të kësaj stine, përfshirë karotat, pjeprat, shalqinjtë, pjeshkat dhe kajsitë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...