Home Shëndetësi Lëkurë e irrituar dhe e djegur nga dielli; zgjidhja maskë me kos

Lëkurë e irrituar dhe e djegur nga dielli; zgjidhja maskë me kos

Lëkurë e irrituar dhe e djegur nga dielli; zgjidhja maskë me kosKjo maskë është i vetmi trajtim magjik i cili do të zbusë dhe do të qetësojë lëkuren e irrituar, përveçmas kësaj ajo është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur.

Përbërësit;

Kos i thjeshtë natyral

Krem aloe vera

Përgatitja;

Merrni një filxhan të thjeshtë me kos, sigurohuni që të mos jetë i  përzierë me pluhur, atë ruani për fëmijët. Vendoseni kosin mbi fytyrë të paster dhe të thatë, dhe e lini të qëndrojë 15-20 minuta, pastaj shperlani fytyren me ujë të vakët. Acidi laktik i cili ndodhet në kos do të ndihmojë lëkuren tuaj që të zbutet dhe të rikthehet në një gjëndje normale, dhe probiotikët do të ndikojnë në uljen dhe qetësimin e irritimit të lëkurës.

Në qoftëse keni ndenjur në diell për shumë kohë, atëherë ju mund të eksperimentoni pak me recetat që mund të përgatisni që të keni një efekt sa më të mirë. Pra, masës së kosit, para se t’a vendosni në fytyrë mund t’i shtoni dy lugë krem aloe vera për të pasur një efekt edhe më befasues.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...