Lekure me e forte fale mjaltit

Sheqernat natyrale permiresojne tonin e lekures dhe luftojne celulitin. Ulni konsumin e sheqerit, vecanerisht ato me origjine industriale, eshte nje nga udhezimet kryesore per tu ndjekur, per te fituar terren kunder celulitit.

Por shija e embel eshte e rendesishme per ekuilibrin tone, mjafton te mos abuzojme dhe te zgjedhim “embelsiren” e duhur, jo vetem si alternative sheqerin, por edhe per te kenaqur deshiren per lakmi dhe per harmonizim me te mire me gjendjen tone te energjise ne sezoin e ftohte. Pikerisht per kete na ndihmojne mjetet natyrore qe permbajne substanca te dobishme per trupin tone, si mjalti, qe kombinon shijen e embel dhe antioksidantet.

Mjalti zevendeson sheqerin

Komponentet kryesore te mjaltit jane sheqernat (kryesisht fruktoza, glukoza, nje sasi e vogel saharoze dhe sheqerna te tjere), uji, enzimat, aminoacidet, vitaminat, minerale te perfshira ne te gjitha reaksionet metabolike, pershpejtohet.

Mjalti ka veti diuretik, lufton kapsellekun dhe fermentimin e zorreve dhe zhvillon nje aksion antioksidant sepse permban beta karroten dhe polifenol.

Gjithashtu favorizon ne riperteritjen e lekures, per kete duhet te zevendesohet sheqeri per te embelsuar. Duke patur parasyh kalorite e tij dhe natyren e tij te koncentruar, dy luge caji ne dite perfaqesojne dozen ideale.

Scrub me mjalte 

Me mjalt mund te bejme edhe scrub. Perzieni 2 luge kafe mjalte dhe sheqer dhe ferkoni lekuren e lagur, mjalti aktivizon procesin e rigjenerimit te epidermes.

Per te bere nje perzierje me te lengshme, perzieni mjaltin dhe sheqerin ne nje qumesht per trupin.