Lëngu magjik më i mirë se ilaçet

5Shafrani i Indisë, dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek gatimet, ndërsa tani cilësohet si një super ushqim që mund të kurojë gjithçka, që nga problemet në zemër deri tek helmimi.

Shafrani i Indisë mund të cilësohet si zëvendësuesi më i mirë i ilaçeve. Shafranin e Indisë mund ta përdorni si erëz në gatime të ndryshme ose si produkt bukurie.

Me të mund të përgatisni edhe qumështin e artë; është e shëndetshme, e shijshme dhe ka një sërë përfitimesh të tjera shëndetësore.

Ekspertja e dietave, Alissa Rumsey, ka zbuluar recetën për përgatitjen e këtij lëngu magjik.

Për të përgatitur përbërësin nevojiten 1 filxhan qumësht bajame pa sheqer, 1 lugë çaji pluhur Shafrani Indie, 1/2 lugë çaji kanellë, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë gjellë vaj kokosi dhe shumë pak kripë deti.

Fillimisht ngroheni pak qumështin e bajameve në një tigan (mos të ziejë), shtoni përbërësit e tjerë në tigan dhe i përzieni mire si dhe hidhni në një blender dhe i shtrydhni për rreth 30 sekonda ose deri sa të formohet një masë homogjene. Më pas, shërbejeni menjëherë.

KËSHILLA TË NGJASHME