Home Këshilla të ndryshme Lëngu për trup vitale

Lëngu për trup vitale

Lëngu për trup vitalePije me vitamina ka përplot, kështu që mund të zgjidhni më të mirën që i përshtatet shijes suaj, por edhe nevojave shëndetësore.

Ju sjellim recetën për koktejin me vitamina, i cili përshpejton metabolizmin dhe është një aleat i mirë në krijimin e një linje vitale. Pos kësaj,shkaku i përbërësve është burim i mirë për vitamina që forcon imunitetin, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Për këtë koktej ju nevojiten:

– 1.5 deri 2 gota ujë të ftohtë

– 6 gota spinaq të grirë

– 5 gota sallatë të gjelbër të copëtuar

– 2 gjethe selino

– 1 mollë dhe një dardhë e copëtuar të paqëruar

– 1 banane

– 1 deri 2 lugë lëng limoni

Përgatitja:

Pastroni pemët dhe perimet, pos mollës dhe dardhës të tjerat i qëroni. Në ujë shtoni spinaqin dhe sallatën në blender. E përzieni derisa masa të bashkohet. Gradualisht e shtoni shpejtësinë, duke shtuar përbërësit e tjerë. Bananen dhe limonin i shtoni në fund.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...