Home Këshilla të ndryshme Lëngu që shkrin dhjamin e barkut

Lëngu që shkrin dhjamin e barkut

Lëngu që shkrin dhjamin e barkutPija e përgatitur nga pemët dhe perimet e freskëta, e llojit që njihet me emrin ‘smoothie’, është gjëja më e mirë që mund t’i dhuroni vetes gjatë ditëve verore. Kjo pije rozë i pastron veshkat, ka pak kalori dhe na jep ndjenjën e ngopjes, duke ndikuar në shkrirjen e dhjamit.

Përbërësit:

– gjysmë kupe tranguj të freskët, të grirë

– 1 lugë mjaltë

– një lugë të vogël lëng limoni

– dy grisha bostani, të grira

Përgatitja:

Pastroni këta përbërës dhe qitni në bluarës elektrik. Nëse doni mund të shtoni edhe akull. Pijeni në mëngjes, apo midis shujtave.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...