Home Këshilla të ndryshme Lëvorja e limonit, ilaç për dhimbje

Lëvorja e limonit, ilaç për dhimbje

Lëvorja e limonit, ilaç për dhimbjeLëkura e limonit mund të ndihmojë në shërimin e dhimbjeve dhe plagëve

Konsumimi i limonit në mënyrë të rregullt mund të ndihmojë në funksionimin e mirë të mëlçisë, stomakut, zorrëve dhe të gjithë sistemit imunitar.

Limoni shërben edhe si një qetësues shumë i mirë i dhimbjeve të kyçeve, lëkura e tij mban mikrobet larg dhe gjethet e tij trajtojnë temperaturën në mënyrë shumë efektive.

Lëkura e limonit është shumë e mirë për qetësimin e dhimbjeve të vazhdueshme të kyçeve.

Përgatitja e tij për plagë është e thjeshtë: Vendosni lëkurat e limonit në një kavanoz qelqi dhe më pas shtojini vaj ulliri. Mbylleni kavanozin dhe lëreni ashtu për 2 javë. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, ai do të jetë gati për përdorim. Vajin mund ta aplikoni në vendin ku ndjeni shqetësime dhe lëreni ashtu për një natë.

Pastaj, e grini pjesën e verdhë të lëkurës së limonit duke e lënë për 2 orë. Në mënyrë që përgatitja të ketë sa më shumë efekt, këshillohet që të përdoret edhe fasho gjatë vendosjes së masës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...