Home Shëndetësi Luleshtrydhja dhe boronica jane te mira per zemren e femrave

Luleshtrydhja dhe boronica jane te mira per zemren e femrave

1Sipas nje studimi anglo-amerikan te konsumoni boronica dhe luleshtrydhe do te ju ndihmoj te reduktoni problemet ne zemer. Konsumoni tre here ne jave i ketyre dy perberesve do te ju ndihmoje te shmangni rreziqet e krizave kardiake.
Kjo nuk eshte hera e pare qe nje studim tregon sesi ndikon luleshtrydhja dhe boronica mbi shendetin. Studiuesit e Harvardit dhe ato britanik, konstatuan qe frutat reduktojne problemet e zemres tek femrat. Ne fakt ato (93600 femra te moshes 25-42 vjece) qe kishin konsumuar boronica dhe luleshtrydhe te pakten 3 here ne jave gjate 18 vitesh kane vene re qe krizat e tyre kardiake jane reduktuar dhe nuk kane qene te shpeshta.
Sipas ketij studimi, keto fruta jane te pasura me anthocyane, nje perberes antioksidues qe e gjejme gjithashtu dhe tek vera. Ky element lejon qarkullimin e lirshem te gjakut ne zemer, per nje funksionim me te mire kardiovaskulare.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...