Home Këshilla të ndryshme Mahnitëse: Kjo recetë heq 80 për qind të helmeve të rënda nga...

Mahnitëse: Kjo recetë heq 80 për qind të helmeve të rënda nga trupi

4Lirisht mund të thuhet se koriandri është një nga detoksuesit më të butë dhe më efikas për metalet e rënda dhe helmet tjera.

Po ashtu, duhet të dini se koriandri heq me efikasitet merkurin nga trupin. Ekspertët thonë se metalet e rënda lidhen me shumë sëmundje të rënda, përfshirë kancerin, sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave, mushkërive dhe të eshtrave. Kjo perime është e pasur me nutriente dhe minerale si kalium, kalcium, mangan, hekur dhe magnez. Përmban edhe vitamina A dhe K. Po ashtu është vërtetuar se ka efekt antiseptik, kundër kërpudhave dhe kundër inflamacioneve, qetëson infeksionet dhe pastron organizmin. Mund ta përdori në gjellë apo në lëng, por në fillim duhet ta bluani. Receta me koriandër Përbërësit: Një grusht të imtësuar dhe të bluar koriandër organik, lëng molle, gjysmë gotë ujë Përgatitja: Kjo recetë është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Matë gjithë përbërësit i derdhni në blender dhe i përzieni derisa të përzihen mirë. Rezultatet do t’ju mahnitin,transmeton gazeta Kosova Sot.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...