Home Këshilla të ndryshme Martesa dhe miq të mirë për jetë të lumtur

Martesa dhe miq të mirë për jetë të lumtur

Një familje e vogël është simbol i qetësisë, sepse shmang zhurmat, lëvizjet.

Por të kesh miq është efekti më pozitiv relaksues. Prania e miqve të mban larg duhanit dhe alkoolit, të këshillon, ndihmon etj, duke mos lejuar të biesh pre e stresit apo sëmundjeve psikologjike.

Por për të mos pasur probleme me shëndetin mendor e rëndësishme është të kesh një martesë të lumtur. Vetëm në këtë mënyrë do të mbash larg stresin dhe faktorët e tjerë që shkaktojnë çrregullime neurologjike.

Të kesh në krah një partner që të lumturon me praninë e tij të zgjat disa vite jetë. Është provuar shkencërisht se një martesë e lumtur dhe pa probleme mban larg stresin dhe sëmundjet mendore.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...