Home Këshilla të ndryshme Martesa e lumtur, vlen sa nje page prej 74 mije euro ne...

Martesa e lumtur, vlen sa nje page prej 74 mije euro ne vit

Nje martese e lumtur eshte nje arritje. Per fat te keq nuk jane shume te qete autoritetet perkatese, per sa kohe ndarjet jane ne rritje.

Mendoni se si  nje gazetar ka vendosur te vlersoje nje martese te miremenaxhuar me nje shume parash.

Ai eshte David Brooks, autor i librit “Social Animal” dhe argumenton se nje martese e qete ka te njejten vlere me nje rroge prej 74 mije euro. Jo keq !

Eshte e qarte se po flasim per emocionet pozitive, por do te zbulojme dicka rreth teorise se Brooks, i cili e ka shpjeguar personalisht ne nje program radiofonik te BBC.

“Ne kemi prirjen te mendojme per veten tone si individe racional te shtyre nga motive ekonomike, por ne fakt jemi qenie sociale, te nxitur nga nevoja per te patur mardhenie”, shprehet ai.

Me pak fjale, mardheniet jane me te rendesishme se sa te hollat, siguron eksperti. Dhe ne fund perfitimet jane te karahasueshme me ato te nje fitimi te mire.

Ne fakt thuhet se nje martese e sukseshme te zgjat jeten, duke u kujdesur per  te dy me njeri -tjetrin, ose duke ndjekur nje diete te ekuilibruar apo te detyroni partnerin te beje vizitat mjeksore, eshte e gjitha nje vemendje qe kur je vetem nuk e ke.

Te jetosh sebashku do te thote edhe kursim. Ndahen shpenzimet dhe kostot e shtepise. Kjo do te thote te keni me pak stres ekonomik dhe di qe ne rast veshtiresie ju mund te mbeshteteni tek tjetri.

Pastaj jane edhe shperblimet dhe gezimet: Momentet se bashku, lindja e femijeve, blerja e nje shtepie apo ndertimi i familjes.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...