Home Modë & Estetikë Maska me banane e domate për më pak rrudha

Maska me banane e domate për më pak rrudha

Plakja është një proces i natyrshëm që nuk mund të ndalohet.

Shenjat e para të plakjes vijnë më rrudha të lehta kryesisht rreth zonës së syve, buzëve dhe ballit, e këto vijnë si pasojë e humbjes së kolagjenit që mban bashkë strukturën e qelizave të lëkurës.

Ndonëse plakja nuk mund të ndalet plotësisht, megjithatë janë disa tretmane natyrale, që mund të përmirësojnë pamjen e lëkurës sonë.

Më poshtë po ju sjllen një krem natyral kundër rrudhave që është parë si shumë efektiv nga shumë gra anë e mbanë botës, transmeton Klan Kosova.

Përbrësit:

1 banane

1 domate

1 lugë çaji xhel aloe vera

Si ta përgatisni këtë krem?

Largoni lëvorën e domatës dhe prejeni atë më pas në pjesë të vogla. Më pas, largoni farat nga domatja dhe shtrydheni lëngun e domates në sasi prej dy lugësh çaji.

Këtë lëng hidheni në copat e prera të bananes paraprakisht e më pas shtoni xhelin aloe vera dhe përzieni mirë.

Krijoni kështu një masë homogjeni të cilën e vendosni në fytyrë dhe lëreni të qëndrojë për 25 deri 30 minuta. Më pas pastrojeni fytyrën me shumë ujë të ngrohtë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...