Home Modë & Estetikë Maska nga karrota kundër rrudhave

Maska nga karrota kundër rrudhave

Nëse keni vërejtur se në fytyrën tuaj shfaqen rrudha të reja dhe shenja të lodhjes, përgatiteni maskën natyrale në shtëpi.

Pos se është ekonomike, efekti i saj është po aq sa i botoksit. Maska është krejt natyrale, shtrëngon lëkurën. Për përgatitjen e maskës ju nevojiten: 1 lugë miell misri 5 lugë lëng të freskët të shtrydhur nga karota 1 lugë kos

PËRGATITJA:

Në gjysmë gote tretni miellin e misrit. Në enë hidhni 100 ml ujë të vluar. E vini në pllakë dhe e vloni derisa të trashet. Kur masa të jetë ftohur, shtoni lëngun e karotës dhe kosin. Përzieni mirë dhe e aplikoni në fytyrën e pastruar paraprakisht, dheye lini për 25-30 minuta. Maskën e shpëlani me ujë të ngrohtë, në fytyrë më pas aplikoni krem ushqyes. Për efekt më të mirë maskën duhet aplikuar për 3 ditë rresht.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...