Maska shtëpije për lëkurën tuaj

Nëse e aplikoni në lëkurë, vaji i ullirit e bën më të lehtë ruajtjen e lëngjeve. Prandaj, vendosni vaj ulliri në lëkurë dhe bëni masazh.

Edhe pse tretmanët shtëpiakë nuk mund të zgjidhin problemet serioze me lëkurë, disa prej tyre me të vërtetë janë shumë të dobishëm, thekson dermatolog amerikan dr. Nil Shultz. Po ashtu duhet ditur se një sasi e vogël e pastës për pastrimin e dhëmbëve ndikon kundër akneve.

Përmbajnë fluoride, që ndikojnë kundër infeksioneve dhe thajnë poret. Nëse për një kohë më të gjatë vuani nga tharja e lëkurës, nuk do të gabonit nëse do të konsumonit më shumë lëngje.

Dy të tretat e trupit të njeriut mbulohen prej ujit, ndërsa uji qelizave u nevojitet për t’u ripërtërirë dhe të mbesin të shëndosha. Për të mos u dehidruar, çdo ditë konsumoni nga gjashtë deri tetë gota ujë. Mirëpo, ujin duhet “përfshirë” edhe nga jashtë. Dermatologia Xheni Murase këshillon që të aplikoni kremra menjëherë pas dushit. Në këtë mënyrë uji do të qëndrojë në lëkurën e lagësht. Kundër një lëkoreje të thatë ndihmojnë edhe acidet omega-3.

Përpos kësaj mund edhe të lehtësojë problemin kundër ekzemave, që shkaktojnë të kruarën. Që rezultatet të jenë të dukshme, nevojiteni që çdo ditë të merrni nga 500 deri 1000 miligramë vaj ulliri të pastër në tableta.

Po ashtu edhe mjalti i ndihmon lëkurës ta ruajë lagështinë. Ka një ndikim antibakterial dhe përtërin lëkurën. Përzieni një lugë mjaltë me një lugë vaj ulliri, e vendosni në fytyrë për rreth 20 minuta, më pas e pastroni me ujë të ngrohtë e më pas ujë të ftohtë.

Gjithashtu ngrohni një gotë me vaj ulliri e më pas i shtoni edhe një lugë me lëng limoni. Në këtë përzierje i fusni thonjtë për 5-10 minuta. Një tretman i tillë forcon thonjtë, e njëkohësisht zbut edhe lëkurën që ndodhen nën ta.

Qumështi në lëkurë po ashtu ndikon si qetësues, sidomos pas të djegurave nga dielli. Dikur bukuroshet janë larë në qumësht. Nëse doni t’i përcillni ato, mjafton një gotë me qumësht në vaskën tuaj të ngrohtë.

Po ashtu të kuqtë e vesë është i pasur me vitamina dhe me acide që ushqejnë flokët. Përzieni një lugë mjaltë, dy lugë vaj ulliri dhe të gjitha këto i përzieni në të kuqtë e vesë, e vendosni në majën e kokës. E lini të qëndrojë rreth gjysmë ore, e më pas pastroheni.

Në vend të shamponit, njëherë në muaj flokët mund t’i pastroni me sodë bikarboni.

KËSHILLA TË NGJASHME