Maskë me çokollate për shkëlqim rinor

Maskë me çokollate për shkëlqim rinor Edhepse shumica prej jush pëlqejnë shumë për të ngrënë çokollatën dhe nuk mund ta imagjinojnë një ditë të vetme pa këtë ëmbëlsirë të shijshme, madje përpiqen ta aplikojnë edhe si përbërës kryesor pë maskë fytyre. Maska prej çokollate ndihmon lëkurën tuaj të duket e shëndetshme dhe e ndritshme.

Maskë prej çokollate
Ushqeni lëkurën tuaj me materie ushqyese nga çokollata që të merrni shkëlqim rinor. Kafeina stimulon qarkullimin dhe i jep lëkurës skuqje natyrale.

Çokollata, sidomos ajo e errët, me pak sheqer dhe e pasur me kafeinë, vitamina dhe minerale. Të jgitha këto substance përmirësojnë gjakun dhe rrjedhën limfatike në lëkurën e fytyrës për të parandaluar ënjtjen. Përbërësit kryesor i çokollatës, gjalpë kakao, hidraton lëkurën, rinon dhe e shëndrrit atë. Ajo përmban substanca që në mënyrë natyrale shtrëngojnë lëkurën dhe rrisin elasticitetin.

Ndiqni hapat si të krijohet maskë prej çokollate. Të gjitha shqisat tuaja do të stimulohen nga kjo maskë si dhe fytyra jauj do të ushqehet. Mund ta aplikoni edhe në zona tjera të trupit, rekomandohet veçanërisht në pjesët e ndjeshme të qafës dhe dekoltesë.

Ndani të bardhën e vezës nga e verdha dhe përzieni me ujë të ngrohtë dhe një lugë çaji salcë kosi. Kësaj përzierje shtoni përbërës kryesor siç është çokollata e zezë e cila duhet shkrirë më parë. Pastroni fytyrën dhe në lëkurë të thatë aplikoni maskën prej çokollate.bëni lëvizje rrethore dhe lëreni për gjysmë ore. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Shkrini 50 gram çokollatë të zezë dhe shtoni dy lugë vaj ulliri. Përzierjen e ftohtë veni në fytyrën tuaj. Bëni lëvizje rrethore gjatë masazhimit dhe lëreni për gjysmë ore. Relaksohuni dhe kënaquni në aromën dhe shijën e këndshme që do thithë lëkura e fytyrës suaj.

Kjo maskë për fytyrë mund të shërbejë gjithashtu si pjesë e një rituali spa në shtëpi! Çokollat është përbërës për shumë preparate kozmetike. Si e tillë ajo përdoret zakonisht si kakao ose pluhur kakao, pa ndonjë aditivë dhe duke përjashtuar sheqerin. Pra, kur e përdorni në shtëpi si maskë për fytyrë prej çokollate, është e rëndësishme që të zgjedhni atë me përqindje të lartë të kakaos.