Home Këshilla të ndryshme Maskë me kos, lëng limoni dhe aloe

Maskë me kos, lëng limoni dhe aloe

Për të përgatitur një maskë ri-gjallëruese për lëkuren e fytyrës do t’ju duhen disa përbërës. Kjo maskë është e thjeshtë për t’u përgatitur dhe shumë efikase. Maskat me produkte natyrale janë shumë herë më të mira se produktet e përgatitura në proçese kimike, të cilët shpesh herë përmbajnë lëndë të cilët dëmtojnë edhe më shumë lëkuren.

Për këtë maskë do t’ju duhen këto përbërës;

1 lugë kos natyral

¼ portokall

Pak tul portokalli

1 lugë aloe

Merrni një nga një përbërësit me radhe. Hidhni në tas një lugë kos, pastaj ¼ lëng portokalli, pastaj shtoni edhe pak tul dhe në fund hedhni dhe një lugë aloe. I perzieni me mikser deri sa të krijoni një masë të njëtrajtshme dhe me ndihmen e gishtave e vendosni mbi lëkuren e fytyrës. Masazhojeni lehtësisht lëkuren me bulat e gishtit dhe e lini të qëndrojë 20 minuta, ose sa të vëreni qe fytyra ka marrë gjithë esencen e maskës. Në fund e lani fytyren me ujë të vakët dhe e fshini me një peshqir të butë si mëndafsh.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...