Home Shëndetësi Maskë me limon për lëkuren e yndyrshme

Maskë me limon për lëkuren e yndyrshme

maskeMaska me limon dhe mjaltë është shum e efektshme për të zbardhuar lëkuren në proçes natyral, për të hapur poret dhe për t’i pastruar ato. Mjalti është një përbërës shumë i dobishëm për të eleminuar bakteret të cilët konsistojnë në krijimin e akneve, si dhe i jep shkelqim pigmentit të lëkurës.

Merrni lëngun e limonit, hidhni në pak ujë dhe pastaj shtoni edhe mjaltin. Pas kësaj vendoseni masken në fytyrë si të dëshironi, edhe tek pjesa e rrathëve të syrit, pastaj e lini të qëndrojë 20 minuta. Shperlani fytyren me ujë të vakët, dhe lyeni fytyren me një krem hidratues për të mbajtur sa më gjatëesencen e maskës dhe për të mbrojtur lëkuren nga ekspozimi i menjëhershëm në temperaturen e ambientit. Përgatiteni këtë maskë të pakten 2 herë në javë për një muaj dhe në fund të muajit do shikoni një ndryshim fantastik të cilin do t’a dashuroni.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...