Home Shëndetësi Maskë me limon për të zbutur flokët

Maskë me limon për të zbutur flokët

Kjo maskë e thjeshtë, të cilen mund t’a përgatisni fare lehtë në shtëpi është shumë e mirë për flokët  e thatë dhe skalpin e kokës. Përdoreni në vend të shampos dy herë në javë gjatë gjithë dimrit   që t’i mbani flokët në formë dhe të duken të mrekullueshëm.

Përbërësit;

3 vezë

1 lugë lëng limoni i freskët

1 lugë vaj ulliri

1 lugë majonezë

Përzjeni të gjithë përbërësit deri sa të krijohet një pastë e butë, pastaj hedhni edhe tre lugë shampo masës, i përzjeni deri sa të jenë shkrirë me njëra-tjetren. Pasi t’i keni lagur flokët me ujë vendoseni këtë maskë në vend të shampos suaj, shperlajeni kokën me ujë të vakët. Masën e tepruar e vendosni në frigorifer deri pas tre ditësh dhe i lyeni sërish flokët me masken.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...