Home Shëndetësi Maskë me luleshtrydhe për lëkuren e fytyres

Maskë me luleshtrydhe për lëkuren e fytyres

maskeNjë nga maskat më të mira të përgatitura në shtëpi me luleshtrydhe është maska me luleshtrydhe, mjaltë dhe të verdhen e vezës. Luleshtrydhet dhe mjalti pastrojnë poret, dhe e bëjnë lëkuren tuaj të butë sepse ato kanë përbërës pastrues dhe masazhues.

E verdha e vezës përmban vitaminë D, e cila është e domosdoshme nëse dëshironi të keni lëkurë të shëndetshme. Ju mund t’a përdorni këtë maskë për të gjitha tipet e lëkurës.

Përbërësit;

1 luleshtrydhe

1 lugë mjaltë

1 të verdhë veze.

Ndani të bardhen nga e verdha, përziejeni me luleshtrydhet dhe mjaltin, ngroheni nëmikrovale deri sa përbërësit të jenë shkrirë totalisht me njërit-tjetrin. Masken e përgatitur e vendosni në fytyrë dhe në qafë dhe e lini të qëndrojë 15 minuta. Pastaj shperlani fytyren me ujë të vakët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...