Maskë me mollë dhe kos

Maskë me mollë dhe kosMenjëherë korrigjoni gabimin nëse akoma nuk e keni përgatitur një maskë të tillë. Kjo maskë do të  rigjenerojë lëkuren tuaj në total, duke hequr qelizat e vdekura dhe duke krijuar një lëkurë të butë si mëndafsh. Kjo maskë është zgjidhja përfekte për ato që kanë akne, dhe për ato që dëshirojnë të paksojnë prezencen e rrudhave në fytyrë. Por, bëni kujdes dhe mos e përgatisni këtë recetë nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme.

Përbërësit;

½ mollë

1 lugë kos

1 lugë vaj ulliri

Përgatitja;

Marrim mollen e grijmë pure dhe e hedhin në një tas të vogel. Shtojmë me radhë kosin dhe vajin e ullirit. Masen e krijuar e vendosim në fytyrë dhe e lëmë të qëndrojë 15 minuta. Shperndajmë fytyren me ujë të vakët dhe  e lyejmë me krem hidratues në fund të proçesit. Përseriteni këtë maskë të pakten 2 herë në javë që të vëreni ndryshime befasuese.