Home Këshilla të ndryshme Maskë me proteina dhe arrë kokosi

Maskë me proteina dhe arrë kokosi

Proteinat e marra nga përbërësi i vezës dhe efektet e tjera zbutëse nga përbërësit e tjerë do të gjallërojnë edhe flokët më të dëmtuar. Përdoreni këtë maskë të pakten një herë në javë gjatë gjithë muajit, pastaj vendoseni sa herë të dëshironi.

Përbërësit;

2 vezë

3 lugë qumësht arrë kokosi

2 lugë mjaltë

2 lugë vaj ulliri

1 lugë ekstrakt vanilje

Përgatitja;

Në një tas hedhni të gjithë përbërësit dhe përzieni me një piru deri sa të formohet një pastë e njëtrajtshme. Vendoseni mbi flokë para se t’i keni larë ato me shampo, e lini të qëndrojë masken 30 minuta. Shperlani kokën me ujë të vakët, pastaj me shampo si zakonisht dhe mundohuni të përdorni sa më pak tharëse apo xhel për stilimin e flokëve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...