Home Shëndetësi Maskë me qershija për lëkuren e pjekur

Maskë me qershija për lëkuren e pjekur

maskeKeni qëndruar për një kohë të gjatë e ekspozuar ndaj rrezeve të diellit? Lëkura e fytyrës është dëmtuar shumë nga rrezet ultravioletë dhe ju nevojitet një trajtim i thellë gjër në indet  e lëkurës. Mos u shqetësoni çdo gjë e ka një zgjidhje, mjafton të gjeni atë të duhuren dhe atë që i nevojitet lëkurës suaj.

Përbërësit;

Një filxhan çaji qërshija

2 lugë mjaltë

Përgatitja;

Merrni qershijat bëni pure dhe hidhni në një pjatë, pastaj hidhni mbi to dy lugë mjaltë. Përzieni mirë të dy përbërësit dhe filloni të lyeni fytyren. Vendosni masken mbi fytyrë dhe lyeni një pjesë më të trashë mbi vendet që keni më shumë rrudha. E lini masken të qëndrojë mbi fytyrë 15 minuta dhe shperlani fytyren me ujë të vakët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...