Maskë me qumësht

Maskë me qumështBanjot me qumësht janë shumë të njohura për efektine  tyre lëmues. Mos harroni se qumështi është një ndër përbërësit kryesor me të cilen krijohet produktet e ndryshme kozmetike me të cilat trajtoni fytyren tuaj dhe e rigjeneroni atë duke i dhënë një pamje të freskët.

Përbërësit;

¼ filxhan pluhur organik me qumësht

Ujë

Përgatitja;

Në një tas hidhni qumështin pluhur dhe më pas hidhni ujë siper deri sa të krijohet një formë paste. Me masen e krijuar lyeni fytyren dhe e lini të qëndrojë deri sa të thahet plotësisht. Shperlani fytyren me ujë të vakët për të shikuar si dhe për t’ju gëzuar efektit të mrekullueshem lëmues që ka lënë kjo maskë mbi lëkuren e fytyrës suaj.