Maskë me verë të kuqe kundër rrudhave

Është koha për t’u marrë me veten, është koha kur dielli shndrit dhe shkakton të nxehtë të padurueshëm, ndaj secili duhet të merret më shumë me veten.

E sidomos moshat mbi 30 vjeç. Të cilat edhe këshillohen për këtë maskë të dobishme që gjeni më poshtë, një maskë me verë të kuqe.

Kjo maskë është e rekomandueshme të përdoret nga mosha 30 e sipër.

Efektet e kësaj maske janë padyshim shumë frytdhënëse, pasi përbërësit e kësaj maske tonifikojnë lëkurën, duke e shtrënguar atë dhe duke i dhënë një pamje më rinore, vë në dukje noa.al. Gjithashtu kjo maskë jep dhe efekte të tjera si siguron zbutjen e lëkurës dhe qetëson atë.

Kujdes! Për të ruajtur polyphenols në verën e kuqe ju duhet ta mbani shishen e mbyllur. Kur vera e kuqe vjen në kontakt me ajrin (oksigjenin) ajo fillon procesin e oksidimit duke e lënë verën pa shije dhe joefektive për kujdesin e lëkurës tuaj.

Përbërësit:

1 e bardh e vezës

3 lugë verë të kuqe

1 lugë mjaltë organik

Përgatitja:

Përzini të bardhën e vezës, verën e kuqe dhe mjaltin derisa të formohet një masë homogjene. Përhapeni butësisht dhe në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe në qafë, duke mbrojtur zonën e syve. Te zona e syve mund të vendosni 2 feta kastraveci të freskët ose 2 bustina kamomil.

Pastaj shtrihuni dhe relaksohuni.

Maskën mbajeni për 10-15 minuta. Pastaj lajeni fytyrën dhe qafën me ujë të vakët dhe në fund shpërlajeni me ujë të ftohtë.