Home Modë & Estetikë Maskë nga vishnjat, që pastron dhe freskon lëkurën

Maskë nga vishnjat, që pastron dhe freskon lëkurën

Vishnjat jo vetëm se janë të shijshme, por janë edhe të shëndetshme dhe të përdorshme në shumë mënyra në ushqimin e përditshëm.

Shkaku se janë të pasura me vitamina të kompleksit B, por edhe me magnez, kalium, fosfor, jod, kalcium dhe bakër, shpeshherë janë zgjedhje e prodhimeve të kozmetikës. Nëse dëshironi të pastroni dhe pastroni lëkurën tuaj, përgatiteni vetë maskën nga vishnjat, transmeton gazeta Kosova Sot.

I pastroni dhe ju hiqni bërthamat dhe në blender përgatitni një masë nga një grusht vishnja dhe përzieni me një lugë të madhe mjaltë. Maskën e aplikoni në fytyrën e pastruar dhe e lini të veprojë për dhjetë minuta, e më pas e shpëlani ujë të vakët dhe aplikoni krem. Nëse keni lëkurë të thatë, në përzierjen e vishnjave shtoni të kuqtë e vezës ose një lugë kos. Nëse keni ten të yndyrshëm, përgatitni maskë nga vishnja dhe të bardhët e vezës ose me një lugë lëng limoni.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...