Home Shëndetësi Maskë për aknet

Maskë për aknet

akneNë ndër maska më të mira për eliminimin e akneve sigurisht është maske me sodë buke. Kjo maskë popullore në Shqipëri ndër vite është përdorur nga shumë femra.

Është një maskë shumë e fortë dhe nuk duhet abuzuar me të. Pas aplikimit të maskës do të keni skuqje në lëkurë çka do të thotë se këshillohet që pas aplikimit të saj të përdoret një krem hidratues.

Në një enë përziejmë 2 lugë sodë buke dhe pak ujë, derisa të formohet një trajtë e njëtrajtshme e aplikoni mbi lëkurë. E lini për 15  minuta dhe e shplani fytyrën me ujë. Kjo maskë duhet të aplikohet njëherë në javë për dy muaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Kujdes! Përdorimi i telefonit në tualet rrit rrezikun e prekjes nga koronavirusi

Sipas një studimi nga agjencia e marketingut Jellybean, të paktën 54% prej nesh marrin telefonat tanë celularë në tualet dhe luajmë me ta. Shkencëtarët aktualisht besojnë se COVID-19 mund të mbijetojë për nëntë orë ose më shumë në sipërfaqe të forta si plastike, metal, ose xhami i ekranit të telefonit tuaj celular.  Ndërsa numri i rasteve të infeksioneve koronavirus kalon...