Home Shëndetësi Maskë për fytyrë e përgatitur në shtëpi

Maskë për fytyrë e përgatitur në shtëpi

maskeAvokadoja është fruti përfekt për të trajtuar lëkuren e pjekur, ose të bllokuar nga make up-i. Vaji i avokados është i pasur me acide yndyrore, vitamina dhe minerale. Mjalti është jashtëzakonsisht shkëlqyes dhe ndihmon lëkuren e ndjeshme të jetë sa më rezistente ndaj prekjes së infeksionit ose inflamacionit.

Përgatitja; Përzieni vajin e avokados me një lugë mjaltë mirë deri sa të shkrihen me njëri-tjetrin. Vendoseni në çdo pjesë të fytyrës dhe lëreni të qëndrojë 15 minuta. Shperlani fytyren me ujë të vakët dhe lyeni me një krem zbutës me baza qumështore. Përgatiteni këtë maskë të pakten disa herë në muaj që të shikoni një rezultat të kënaqshem.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...