Home Shëndetësi Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjile

Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjile

Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjileNjë maskë e mirë me argjile të paster do të luftojë bakteret dhe infeksionet e mundshme duke pastruar të gjitha mbetjet dhe pluhurat e mbledhur në fytyrë.

Përbërësit;

2 lugë argjile

Ujë

Disa pika vaj aromatizues esencial psh; rozmarinë

Përgatitja;

Në një tas hidhni 2 lugë nga argjilja jeshile, hidhni më pas pak ujë deri sa të bëhet një pastë e trashë. Shtoni dhe disa pika vaj esencial, aromen e zgjidhni sipas dëshirës tuaj, ne ju këshillojmë rozmarinen pasi është shumë relaksuese. Vendoseni masken në fytyrë të cilen e keni larë me parë me ujë dhe e keni fshirë mirë. E lini masken të qëndrojë mbi 15 minuta, deri sa të forcohet pak. Ndërkohë që prisni, relaksohuni me pak muzikë, ose lexoni pjesë nga libri juaj i preferuar. Menjëherë sapo maska të forcohet pak hiqeni duke e shperlarë fytyren me ujë të vakët dhe fshijeni atë me peshqir të butë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...