Home Shëndetësi Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjile

Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjile

Maskë për lëkurë të yndyrshme me argjileNjë maskë e mirë me argjile të paster do të luftojë bakteret dhe infeksionet e mundshme duke pastruar të gjitha mbetjet dhe pluhurat e mbledhur në fytyrë.

Përbërësit;

2 lugë argjile

Ujë

Disa pika vaj aromatizues esencial psh; rozmarinë

Përgatitja;

Në një tas hidhni 2 lugë nga argjilja jeshile, hidhni më pas pak ujë deri sa të bëhet një pastë e trashë. Shtoni dhe disa pika vaj esencial, aromen e zgjidhni sipas dëshirës tuaj, ne ju këshillojmë rozmarinen pasi është shumë relaksuese. Vendoseni masken në fytyrë të cilen e keni larë me parë me ujë dhe e keni fshirë mirë. E lini masken të qëndrojë mbi 15 minuta, deri sa të forcohet pak. Ndërkohë që prisni, relaksohuni me pak muzikë, ose lexoni pjesë nga libri juaj i preferuar. Menjëherë sapo maska të forcohet pak hiqeni duke e shperlarë fytyren me ujë të vakët dhe fshijeni atë me peshqir të butë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...