Home Shëndetësi Maskë për një lëkurë të lëmuar

Maskë për një lëkurë të lëmuar

Dëshironi të keni një lëkurë të lëmuar, të butë si mëndafsh dhe me një shkelqim për t’u patur zili? Po kërkoni masken e duhur me përbërës natyral e cila do t’i përashtatet lëkurës suaj komplekse e cila ka refuzuar trajtimet e bëra deri më tani? Atëherë ju sugjerojmë të provoni masken me banane dhe mjaltë.

Përbërësit;

1 banane e bërë pure

1 lugë mjaltë

Përgatitja;

Heqni lëkuren e bananes, hidheni në një tas dhe bëjeni bananen pure. Pastaj, hidhni mjaltin dhe masen e përgatitur vendoseni në fytyrë dhe lëreni të qëndrojë 15 minuta. Shperlajeni fytyren me ujë të vakët dhe fshijeni me një peshqir të butë. Lyeni fytyren me një krem hidratues që efekti i maskës të zgjasë sa më shumë në lëkurë. Banania përmban vitamina të cilat janë shumë të shëndetshme për lëkuren tuaj, dhe acidi i saj natyral heq tutje qelizat e vdekura duke zbardhur pigmentin tuaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...