Home Shëndetësi Maskë zbardhuese e përgatitur në shtëpi

Maskë zbardhuese e përgatitur në shtëpi

Maskë zbardhuese e përgatitur në shtëpiPërbërësit;

1 lugë kos natyral

1 lugë miell tërshëre

1 lugë lëng limoni

1 lugë majdanoz

Përgatitja;

Vendosni kosin dhe majdanozin në blender deri sa të vëreni që është formuar një masë e lëngshme ngjyrë jeshile. Ah, të mos harrojmë kjo mund të jetë dhe shumë e mirë për t’u pirë. Hidhni në pjatë të gjithë përbërësit me radhë deri sa të krijohet një masë homogjene, vendoseni atë mbi fytyrë duke mos lyer pjesën afër syve. E lini trajtimin të qëndrojë 15-20 minuta, në fund shperlani fytyren me ujë të vakët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...